Andra deltävlingen i City Golf Tour 2022 är avgjord

Andra deltävlingen I City Golf Tour 2022 är avgjord 

Andra deltävlingen i City Golf Tour är nu avgjord.
Likt den första deltävlingen så var det nu hemmaklubben Uppsala BGK som visade sig starkast, då man imponerande fick samtliga klassegrare när helgen var över.

Deltävling 2 hade också glädjande en Ungdomsklass, vilket alltid är roligt att följa samt ger tävlingen ytterligare en dimension.

KLASSEGRARE  

Breddklassen togs hem av Thomas Damberg, Uppsala BGK, på 202 slag – vilket visade sig i slutändan vara en defilering, då segermarginalen till tvåan Christer Sjögren, Sundbybergs BGK, på 212 slag blev hela 10 slag. Trea och sista prisplats togs hem av Christer Timvik, Haga BGK, på 213 slag.

BREDD 

Elitklassen dominerades av hemmaspelaren Carl-Johan Ryner, Uppsala BGK, som efter en liten trevande inledning visade på slutet (med bland annat nytt officiellt banrekord två gånger om på 22 slag) att 177 slag skulle vara helgens bästa totalscore över 7 varv. 12 slag bakom kom Marco Arancibia, Sundbybergs BGK, på 189 slag samt trea kom Eddie Söderlund, Sundsvalls BGK, på 190 slag.

De övriga tre priserna gick till Tyresö BGK samt ytterligare en spelare från Sundbybergs BGK.
På samma slagantal, men med bättre diff, tog sig Christer Söderlund, Tyresö BGK, före Roger Svensson, Tyresö BGK, på sammanlagda 191 slag.
Sista prisplats knep Mattias Hägglöf, Sundbybergs BGK, på 193 slag.

ELIT 

Nytt för årets upplaga av touren, som tidigare nämnts, var att startfältet även hade en Ungdomsklass på 5 stycken spelare (3 st från Uppsala BGK samt 2 st från Sundsvalls BGK).
Det var länge dubbelt Sundsvall i toppen, men precis som för Carl-Johan Ryner i Elitklassen så ryckte en annan Uppsala-spelare i Ungdomsklassen upp sig på slutet och kunde tillslut med 9 slags marginal säkra segern.

Blott den tredje kvinnliga deltagaren under deltävling 2, kunde Jill Spets, Uppsala BGK, vinna Ungdomsklassen på 185 slag över 6 varv.
Sundsvalls-duon Josef Bane och Jonathan Näslund, behöll ett jämnt spel och kunde därför placera sig tvåa (194 slag) respektive trea (201 slag).
Ken Spets, Uppsala BGK, kom fyra på 203 slag och Elvin Panther, Uppsala BGK, kom femma på 210 slag.

Väl kämpat och hoppas Ungdomsklassen håller i sig under säsongen!

UNGDOM  

De tre spelare som spelat till sig en direktplats i finalen – givet att de spelar i minst tre deltävlingar under året – är alltså Carl-Johan Ryner, Marco Arancibia och Eddie Söderlund.

Vi säger stort grattis till er!

Klicka här för resultatlistan.
Klicka här för leaderboard.

Tillbaka till föregående sida

Sponsorer