Resultat Final 2023

 
 

Finalen av City Golf Tour spelades i Askim, Göteborg.
Finalen inleddes med 5 kvalrundor där de 30 bästa gick vidare till slutspel".

Notera att sista platsen i slutspelet togs av Pauli Kuikka efter ett särspel mellan 4 spelare !

Resultat kvalspel

Plac Namn Klubb V1 V2 V3 V4 V5 Snitt Diff Tot
1 Daniel Vlcek Adventure Golf Horni Bezdekov 25 29 26 24 26 26,0 5 130
2 Kevin Sundström Sundbybergs BGK 28 25 24 28 28 26,6 4 133
3 Hans Olofsson Kungälvs BGK 26 28 26 25 28 26,6 3 133
4 Mattias Hägglöf Sundbybergs BGK 28 27 26 27 26 26,8 2 134
5 Erik Hjalmarsson Skönsbergs SK 26 26 29 28 25 26,8 4 134
6 Ricard Lockner Sundbybergs BGK 25 29 25 30 26 27,0 5 135
8 Marko Nuotio Sibeliuspuiston Minigolfkerho 29 26 25 29 26 27,0 4 135
8 Patrick Riener 1. Adventure Golf Club Gumpoldskirchen 28 28 25 27 27 27,0 3 135
7 Gunnar Bengtsson Askims BGK 28 26 29 27 25 27,0 4 135
10 Marco Arancibia Sundbybergs BGK 24 27 27 29 30 27,4 6 137
11 Peter Nordin Sundsvalls BGK 29 26 28 27 28 27,6 3 138
12 Lukas Syrén Sundbybergs BGK 26 26 27 29 30 27,6 4 138
13 Staffan Thulin Askims BGK 29 26 29 24 30 27,6 6 138
14 André Söderlund Sundsvalls BGK 28 28 26 30 27 27,8 4 139
15 Fredrik Tagesson Olofströms BGK 27 26 29 27 30 27,8 4 139
16 Morgan Munter Sundsvalls BGK 26 27 28 29 30 28,0 4 140
17 Johan Carlsson Haga BGK 28 27 27 28 30 28,0 3 140
18 Åke Rossander Sundsvalls BGK 30 29 30 25 26 28,0 5 140
19 Eddie Söderlund Sundsvalls BGK 31 28 30 26 26 28,2 5 141
20 Seve Kukielka Gloucester Aces Minigolf Club 32 26 29 30 24 28,2 8 141
21 Tim Tally USPMGA 25 28 28 29 32 28,4 7 142
22 Joakim Ring Sundsvalls BGK 30 28 28 29 28 28,6 2 143
23 Mats Eisenschmidt Gullbergsbro BGK 27 29 30 28 29 28,6 3 143
24 Martin Lundell Hjelmsjö BGK 30 27 28 29 29 28,6 3 143
25 Tom Ahlberg Botnia Minigolfklubb 27 26 30 31 29 28,6 5 143
26 Eric Fandén Sundbybergs BGK 28 27 29 30 29 28,6 3 143
27 Christian Söderqvist Sundbybergs BGK 27 27 30 28 31 28,6 4 143
28 Einar Mattsson Örnsköldsviks MGK 27 29 29 28 31 28,8 4 144
29 Tommi Lantta Taivallahden Ratagolfseura 31 29 30 25 29 28,8 6 144
30 Pauli Kuikka Askims BGK 29 28 32 27 29 29,0 5 145
31 Peter Söderlund Sundsvalls BGK 31 30 27 28 29 29,0 4 145
31 Michael Karlsson Olofströms BGK 28 31 29 27 30 29,0 4 145
33 Patrik Wass Linköpings Bangolfklubb 29 32 30 27 27 29,0 5 145
34 Alexander Malina Tantogårdens BGK 31 30 29 28 28 29,2 3 146
35 Robert Majlöv Askims BGK 27 28 31 32 29 29,4 5 147
36 Anders Lönnkvist Askims BGK 29 30 30 32 26 29,4 6 147
37 Anders Näslund Sundsvalls BGK 31 28 30 30 29 29,6 3 148
38 Oscar Holmlund Sundsvalls BGK 33 27 30 29 29 29,6 6 148
39 Björn Nilsson Sundbybergs BGK 28 25 32 33 30 29,6 8 148
40 Viktor Engqvist Kristineberg BGK 30 28 30 29 32 29,8 4 149
41 Bo Larsson Sundsvalls BGK 29 31 30 30 30 30,0 2 150
42 Tomas Sennerby Gullbergsbro BGK 29 28 31 31 31 30,0 3 150
43 Bengt Neuman Sundsvalls BGK 30 28 29 33 30 30,0 5 150
44 Christer Timvik Haga BGK 30 30 30 32 29 30,2 3 151
44 Milan Bilén Gullbergsbro BGK 30 30 32 29 30 30,2 3 151
46 Mike Johnson USPMGA 34 30 29 30 28 30,2 6 151
47 Simon Selin Örnsköldsviks MGK 30 29 32 33 27 30,2 6 151
48 Ove Halén Linköpings Bangolfklubb 33 29 31 29 30 30,4 4 152
49 Mikael Lindblom Sundsvalls BGK 33 34 29 27 29 30,4 7 152
50 Staffan Lundblad Gullbergsbro BGK 34 29 26 30 34 30,6 8 153
51 Christer Sjögren Sundbybergs BGK 29 32 31 33 30 31,0 4 155
52 Thomas Holmlund Sundsvalls BGK 34 30 29 32 33 31,6 5 158
53 Martin Holmlund Sundbybergs BGK 33 33 34 30 29 31,8 5 159
54 Devin Fandén Sundbybergs BGK 30 34 34 31 33 32,4 4 162
55 Kristian Dahlström Kristineberg BGK 35 34 30 35 33 33,4 5 167
56 William Forslund Skönsbergs SK 37 33 32 34 31 33,4 6 167
Plac Namn Klubb V1 V2 V3  V4 V5  Snitt Tot Diff

Resultat slutspel

Heat 1
Plac Namn Klubb V6   V7   Snitt Totalt Par
1 Peter Nordin Sundsvalls BGK 27   27   27,0 54 -18
2 Tim Tally USPMGA 26   28   27,0 54 -18
3 Pauli Kuikka Askims BGK 29   25   27,0 54 -18
4 Daniel Vlcek Adventure Golf Horni Bezdekov 27   29   28,0 56 -16
5 Seve Kukielka Gloucester Aces Minigolf Club 28   29   28,5 57 -15
5 Marco Arancibia Sundbybergs BGK 29   28   28,5 57 -15
 
Heat 2
Plac Namn Klubb V6   V7   Snitt Totalt Par
1 Joakim Ring Sundsvalls BGK 24   25   24,5 49 -23
2 Kevin Sundström Sundbybergs BGK 24   26   25,0 50 -22
3 Patrick Riener 1. Adventure Golf Club Gumpoldskirchen 27   26   26,5 53 -19
4 Eddie Söderlund Sundsvalls BGK 26   28   27,0 54 -18
5 Lukas Syrén Sundbybergs BGK 28   27   27,5 55 -17
6 Tommi Lantta Taivallahden Ratagolfseura 28   29   28,5 57 -15
 
Heat 3
Plac Namn Klubb V6   V7   Snitt Totalt Par
1 Hans Olofsson Kungälvs BGK 24   25   24,5 49 -23
2 Åke Rossander Sundsvalls BGK 28   21   24,5 49 -23
3 Staffan Thulin Askims BGK 25   28   26,5 53 -19
4 Marko Nuotio Sibeliuspuiston Minigolfkerho 28   26   27,0 54 -18
5 Mats Eisenschmidt Gullbergsbro BGK 29   30   29,5 59 -13
6 Einar Mattsson Örnsköldsviks MGK 29   32   30,5 61 -11
Heat 4
Plac Namn Klubb V6   V7   Snitt Totalt Par
1 Gunnar Bengtsson Askims BGK 25   25   25,0 50 -22
2 André Söderlund Sundsvalls BGK 25   26   25,5 51 -21
3 Mattias Hägglöf Sundbybergs BGK 26   27   26,5 53 -19
4 Johan Carlsson Haga BGK 28   28   28,0 56 -16
5 Martin Lundell Hjelmsjö BGK 30   28   29,0 58 -14
6 Christian Söderqvist Sundbybergs BGK 31   31   31,0 62 -10
Heat 5
Plac Namn Klubb V6   V7   Snitt Totalt Par
1 Ricard Lockner Sundbybergs BGK 24   25   24,5 49 -23
2 Erik Hjalmarsson Skönsbergs SK 27   24   25,5 51 -21
3 Morgan Munter Sundsvalls BGK 25   28   26,5 53 -19
4 Tom Ahlberg Botnia Minigolfklubb 27   27   27,0 54 -18
5 Fredrik Tagesson Olofströms BGK 26   28   27,0 54 -18
6 Eric Fandén Sundbybergs BGK 27   28   27,5 55 -17
Heat 6
Plac Namn Klubb V8   V9   Snitt Totalt Par
1 Erik Hjalmarsson Skönsbergs SK 27   25   26,0 52 -20
2 Hans Olofsson Kungälvs BGK 31   21   26,0 52 -20
3 Mattias Hägglöf Sundbybergs BGK 28   25   26,5 53 -19
4 Kevin Sundström Sundbybergs BGK 28   27   27,5 55 -17
5 Peter Nordin Sundsvalls BGK 29   27   28,0 56 -16
5 André Söderlund Sundsvalls BGK 27   29   28,0 56 -16
Heat 7
Plac Namn Klubb V8   V9   Snitt Totalt Par
1 Ricard Lockner Sundbybergs BGK 27   24   25,5 51 -21
2 Gunnar Bengtsson Askims BGK 26   26   26,0 52 -20
3 Patrick Riener 1. Adventure Golf Club Gumpoldskirchen 27   26   26,5 53 -19
3 Tim Tally USPMGA 26   27   26,5 53 -19
5 Joakim Ring Sundsvalls BGK 27   30   28,5 57 -15
6 Åke Rossander Sundsvalls BGK 29   29   29,0 58 -14
Final
Plac Namn Klubb V10   V11   Snitt Totalt Par
1 Ricard Lockner Sundbybergs BGK 26   22   24,0 48 -24
2 Hans Olofsson Kungälvs BGK 26   23   24,5 49 -23
3 Gunnar Bengtsson Askims BGK 25   27   26,0 52 -20
4 Patrick Riener 1. Adventure Golf Club Gumpoldskirchen 27   27   27,0 54 -18
5 Mattias Hägglöf Sundbybergs BGK 27   29   28,0 56 -16
6 Erik Hjalmarsson Skönsbergs SK 27   31   29,0 58 -14

Sponsorer